A gumiabroncs kiválasztása

Gumiabroncs általános információk

A különböző gumiabroncs márkák mára igencsak nagy választékában nem egyszerű eligazodni és kiválasztani a számunkra legmegfelelőbbet. Bár valamennyi gumiabroncs alapvetően ugyanarra a célra és hasonló gyártási technológiával készült, a különböző gumiabroncs gyártók termékei között jelentős eltérések lehetnek.


Azt, hogy milyen gumiabroncsot választunk, a körülmények határozzák meg elsődlegesen:
- milyen gumiabroncs illik az autónkra,
- milyen útviszonyok között fogjuk használni,
- milyen igénybevételnek kell megfelelnie a gumiabroncsnak,
- milyen összeget szánunk a gumiabroncs vásárlásra

Az 5-6 évesnél öregebb gumiabroncs használata nem ajánlatos, mert a gumi elöregszik, könnyebben sérül.

A gumiabroncs jelölései

A gumiabroncson található lehetséges jelölések (nem minden gumiabroncs oldalfalán tüntetik fel az összeset):

- a gumiabroncs gyártója (gyakran logó)
- a gumiabroncs gyártási ideje
- a gumiabroncs mintázatának jelölése
- a gumiabroncs méretei
- a gumiabroncs szerkezeti típusa, radiál (diagonál gumiabroncs ma már nem nagyon van forgalomban)
- a gumiabroncs kopásállósága, TWI
- a gumiabroncs terhelési indexe, Li
- a gumiabroncs sebességindexe, Si
- a téli útviszonyok között való alkalmasság (csak téligumi és négy évszakos gumiabroncs esetén)
- defekttűrés, SSR (az SSR-rel jelölt termék ún. defekttűrő gumiabroncs, amellyel defekt esetén is tovább lehet haladni alacsony sebességen)
- a gumiabroncs EU engedélyszáma (Az „E" betű és az azt követő számsor jelzi, hogy a gumiabroncs megfelel az EU szabványnak, és forgalomba hozható az Európai Unió országaiban)
- a gumiabroncs kapaszkodó képessége, traction
- a gumiabroncs hőálló képessége, temperature

Gumiabroncs vásárlása előtt

Mit érdemes megnézni gumiabroncs vásárlása előtt?
A gumiabroncs jelölései közül a fontosabbakat, valamint egyéb műszaki jellemzőket az autóra és a megvenni kívánt gumiabroncsra vonatkozóan.
Gumiabroncs méretei: Gumiabroncs vásárlásához a legfontosabb tudnivaló az autónkhoz szükséges gumiabroncs mérete.
A gumiabroncson feltüntetett jelölések magyarázata: pl. 145/70R/12
Az első szám (145) a futófelület, azaz a gumiabroncs szélessége mm-ben.
A második szám (70R) a gumiabroncs külső-belső átmérője közti különbség felének (azaz a gumiabroncs magasságának) és a gumiabroncs szélességének a %-ban megadott arányszáma. Az R a radiál gumiabroncs jelölése – amennyiben csak R szerepel itt, szám nélkül, úgy az alapértelmezett 80% ez az arányszám.A harmadik szám (12) a gumiabroncs belső átmérőjét, vagyis a keréktárcsa átmérőjét adja meg colban (1 col = 25,4mm).

Gumiabroncs sebességindexe: Az adott gumiabroncs használatára vonatkozó maximális sebességet határozza meg (amin a gumiabroncs még biztonságosan teljesít). A gumiabroncs akkor jó, ha legnagyobb sebessége megfelel a gépjármű műszaki sebességének (illetve ahhoz képest plusz tűréssel rendelkezik). Gumiabroncs sebességindex jelölések magyarázata:
M: 130 km/h, N: 140 km/h, P: 150 km/h, Q: 160 km/h, R: 170 km/h, S: 180 km/h, T: 190 km/h, U: 200 km/h,H: 210 km/h, V: 240 km/h, Z: 240 km/h felett

Gumiabroncs súlyindexe: A gumiabroncs terhelhetőségét mutatja meg, az érték mindig egy darab gumiabroncsra értendő, kivéve, ha a gumiabroncson kettős jelölés van – ilyenkor az első szám az egy kerék használatára, a második az ikerkerék használatára vonatkozik.

Gumiabroncs kapaszkodó képessége: A traction lehet „A”, „B” vagy „C” besorolású, ez a minősítés a gumiabroncs nedves felületen történő fékezési képességét jelzi. A legjobb kapaszkodó képességű gumiabroncs az „A” besorolású.

Gumiabroncs hőálló képessége: A temperature lehet „A”, „B” vagy „C” besorolású, ez a minősítés a gumiabroncs nagy sebességen mért hőálló képességét mutatja. Itt is az „A” minősítésű gumiabroncs a legmagasabb hőálló képességű.

Gumiabroncs gyártója, márkája: A nevesebb gumiabroncs gyártók termékeiről részletes információ áll rendelkezésre, és garanciát is kapunk a vásárolt gumiabroncsra. A noname márkáknál lehet, hogy alacsonyabb áron jutunk hozzá a gumiabroncsokhoz, azonban a rizikó is a miénk, hogy a gumiabroncs nem azt fogja nyújtani, amit elvárunk tőle.

Gumiabroncs típusa: A gumiabroncs típusa lehet személyautóra való, kisteher gumiabroncs, terep gumiabroncs vagy egyéb, speciális (mezőgazdasági munkagépre, kamionra való stb.)

Gumiabroncs kialakítása: A gumiabroncs típusát tekintve lehet téligumi, nyárigumi, illetve négy évszakos.

Gumiabroncs kategóriája: A gumiabroncs besorolása a teljesítményétől függ, és az ára is ezzel arányos: van alacsony-, közép-, és prémium kategóriás gumiabroncs.

Pirelli NCS (Noise Cancelling System): A gumiabroncs belsejében lévő innovatív poliuretán szivacs elnyeli azokat a rezgéseket, amit az abroncs forgás közbeni rezonanciája okoz és csökkenti a zajokat.

Seal Inside ™ (S-I): Ez a technológia lehetővé teszi, hogy külső tárgy okozta defekt ellenére folytathatja útját, anélkül, hogy elveszítené a légnyomást, így mintegy 85%-kal csökkentve ezzel a nyomásveszteség okozta balesetek lehetőségét. A tömítőmasztix, az idegen tárgyhoz tapad és amikor ezt eltávolítják a gumiabroncsról, „behúzza” a lyukba az anyagot ezzel lezárva a lyukat.